Müzayede Kuralları

MÜZAYEDE KURALLARI

1- Green Apple Auction bir müzayede şirketidir.

 

2- Müzayedemizde listelenen ürünler satıcılarına aittir. Şirketimiz sadece aracı konumundadır.

 

3- Müzayedeye internet sitesine kayıt olunarak, web sitesi üzerinden pey verilerek katılınabilir.  İnternet sitesi yoluyla kayıt yapılınca veya önceden yazılı veya telefonla kayıtlı pey verilince otomatik olarak bayrak numarası verilir.

 

4- Verilmiş olan peyler geri çekilmez, rakamı azaltılamaz.

 

5- İlan dilen ürünlerin açıklamaları bağlayıcı ve nihai değildir. Şirketimiz açıklamalar ve görseller konusunda imkanları dahilinde en detaylı ve gerçeğe en yakın bilgileri vermeye özen gösterir. Ancak satış işleminin gerçekleşmesinden sonra ürünlerin alıcı tarafından incelenmiş olduğu kabul edilir. Bu yüzden ürünlerin mümkünse yerinde incelemesi, mümkün değilse bizimle irtibata geçerek dikkatlice inceleme için yardım istemeleri önerilir.

 

6- Pey arttırma aralıkları: 

5.-$ ‘dan 20.-$’a kadar – 1.-$

20.-$'dan 50.-$'a kadar - 2.-$

50.-$’dan 100.-$’a kadar – 5.-$

100.-$’dan 250.-$’a kadar – 10.-$

250.-$’dan 500.-$’a kadar – 25.-$

500.-$’dan 1000.-$’a kadar – 50.-$

1000.-$’dan 5000.-$’a kadar – 100.-$

5000.-$’dan 10.000.-$’a kadar  – 250 $

10000.- $’dan 20.000 $’a kadar – 500 $

20.000.-$ ve üzeri – 1000.-$

 

7- Komisyon oranı her müzayede için değişiklik göstermekte olup, ilgili müzayedeın duyurusunda komisyon oranı belirtilmektedir. Bu komisyon oranı hem alıcılar hem de satıcılar için geçerlidir.

 

8- Kazanılan ürünlerin bedelinin müzayede bitim tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Belirtilen süre içinde ödeme yapılmaması halinde, satıcının hukuki yollara başvurma hakkı bulunmaktadır. Ödemeler nakit, havale ve kredi kartı ile yapılabilir.

Kredi kartı ile yapılacak ödemelerde %2; paypal ile yapılacak ödemelerde %4, Payoner ödemelerinde %3 komisyon ödenmesi gerekmektedir.

15 gün içinde ödemesi yapılan ürünler derhal kargolanır. Geç ödemede veya ödemesi yapılıp kargosu bekletilen ürünlerde iadeye ilişkin kurallar uygulanmaz. Yani ödemesini geç yapan veya ödediği ürünlerin kargosunun sonra yapılmasını isteyen üyelerimizin - satıcıların da mağdur olmaması için- iade hakkı bulunmamaktadır.

 

9- Katma Değer Vergisi ve diğer vergiler alıcılara aittir.

10- Müzayedelerde kazanılan ürünler, ödemesi yapıldıktan sonra alıcılara kargo yolu ile ulaştırılacaktır.

Uluslararası gönderimlerde, ürünlerin gümrük işlemine tabi tutulması halinde, gümrük işlemleri alıcalar tarafından yapılacaktır. Müzayede evi olarak bu sürece herhangi bir müdahalemiz söz konusu olamayacağı için, gümrük işlemleri nedeniyle oluşacak zararlardan ve gecikmelerden şirketimiz sorumlu değildir.

11- Kargo ücreti alıcıya ait olup, yurtiçinde alıcı tarafından ürün teslim alındığında doğrudan kargo şirketine ödenecektir.

12- Müzayedede gerçekleşmiş olan satışlarla ilgili doğacak ihtilaflarda şirketin bilgisayar kayıtları, müzayede tutanakları ve ticari belge ve defterler münhasıran ve ayrıca yemin gerektirmeden kesin delil olarak kabul edilir.

13- Şirketimizin 10 farklı ürün için veya toplamda 5.000.-$’lik ürün için pey verenlerden referans isteme hakkı saklıdır.

14- Pey veren üyelerin, en yüksek limiti girmesi tavsiye edilmektedir. Üye tarafından verilen en yüksek teklif, üyenin en son rakamı olmak zorunda değildir. Otomatik pey yükseltme sistemine göre; bir başka üyeye ait alt rakamdaki pey, verilen peyi takip eder. Üye tarafından verilen peyin geçilmesi halinde üye e-mail ile bilgilendirilir.

Müzayedede açıkarttırmaya sunulan ürünlerin gerçek resimleri kullanılmakta olup, teknik sebeplerle bazen ürün ile açıklama arasında farklılık olabilmektedir. Bu durumda, fotoğraf değil ürün açıklaması esas alınacaktır.

15- Sitemize kayıt esnasında verdiğiniz e-mail adresinize ve cep telefonu numaranıza bilgilendirme mesajları gönderebilir. Şirketimizden bilgilendirme mesajı almak istemiyorsanız  greenappleauction@gmail.com adresine SMS İPTAL veya E-MAIL İPTAL yazılı mesaj göndermeniz yeterlidir.

16- Sitemize üye olanlar burada yazılı şartları kabul etmiş sayılırlar.

17- Uluslararası sertifikalı ürünlerde ve kondüsyon olarak "Haliyle" olan ürünlerde iade kabul edilmez 

18- Sitemizden satışı yapılan ve ödemesi alınan konsinye ürünlerin satıcılara ödemesi müzayede tarihinden bir ay sonra yapılır.

19- İnternet sitemizde yayınlanan veya kataloglarımızda bulunan tüm bilgilerin yazı ve görüntülerin hakkı mahfuzdur. Yazılı iznimiz olmadan kısmen veya tamamen yayınlanamaz.

20- Müzayedelerimizde satılması için gönderilen ürünlerin, nasıl ve hangi müzayedede listeleneceği konusunda, satıcıların istek ve önerilerine dikkat edilmeye çalışılsa da, bunun mümkün olmadığı durumlarda, müzayede şirketimiz istediği şekil ve müzayedede ürünleri listeleme hakkına sahiptir. Ürün gönderen satıcılar, listelenmiş ürünlerde değişiklik yapılmasını veya ürünlerin listeden çıkarılmasını talep edemez.

21- Müzayedelerimizde kazandığınız ve ödemesini yaptığınız ürünlerin kargolarını bekletebilirsiniz. Fakat ödemesi yapılan kargolar en fazla 3 ay bekletilir. Üç ay sonra ürünler -alınan ürünlerin değerine bakılmaksızın- alıcılara kargolanacaktır. Kargosu bekletilen ürünlerde iade hakkı bulunmamaktadır.

22- Uluslararası müzayede yaptığımız için müzayedelerimiz USD olarak yapılmaktadır. Bu nedenle, tüm ödemeler (avans, müzayede ödemesi, satıcı ödemesi vb) ödeme günündeki usd kuru üzerinden yapılmakta ve ilgili üyenin cari hesabına USD olarak işlenmektedir. Ödemenizi TL ile yapmak istediğinizde piyasada yoğun olarak kullanılan "Harem Döviz"in "usd satış" kuru esas alınmaktadır. Ödemelerinizi TL olarak aşağıdaki siteden usd satış kurunu öğrenerek doğrudan yapabilirsiniz. https://www.haremaltin.com/canli-piyasalar/